Rodzice często narzekają, że oglądanie bajek z dziećmi przestaje im sprawiać przyjemność zbyt szybko. Bajki są po prostu nudne. To, co dla dziecka stanowi o ich atrakcyjności, czyli powtarzalność motywów oraz przewidywalność rozwoju akcji, dla rodziców jest nieznośnym obciążeniem. Ileż można… Jeszcze zanim człowiek zacznie oglądać, już wie jak to się rozkręci i skończy.

Na szczęście jest coraz więcej animacji, które z powodzeniem polecić można i maluchom, i ich rodzicom. Filmy takie rozumieć można na co najmniej dwóch poziomach – dziecko podąża za tym, co dosłowne i banalne, dorosły widzi wieloznaczności i smaczki przemycone w genialnych dubbingach. Wrota dla takich animacji uchylił oczywiście „Shrek”, a teraz jest już w czym wybierać.

  1. Merida Waleczna

merida

Fenomenalna opowieść o stereotypach i odwróceniu ról. Rzec by można: świat, który widzimy i którego doświadczamy na co dzień, tylko że ubrany w średniowieczny kostium. Nieodparcie śmieszne, dające do myślenia sytuacje, dialogi i wspaniała ścieżka dźwiękowa. Niech się schowają wszystkie księżniczki Disneya, które znaliśmy do tej pory – ciamajdowate pannice czekające w nabożnym skupieniu na księcia bajki! Merida ma temperament, pomyślunek, energię i nareszcie ma poukładane w głowie.

2. Mały Książę

Tę opowieść znają pokolenia. Historia chłopca zaprzyjaźniającego się z pilotem podbija serca małych i dużych. Pełna symboli i ukrytych znaczeń, otwiera w nas dawno pozamykane drzwi do wspomnień sprzed lat. Przypomina o sprawach najważniejszych: miłości, śmierci, przyjaźni, sensie życia. Ekranizacja jest nieco przegadana, ale chyba tylko po to, żebyśmy w pełni docenili uniwersalność opowieści i jej ponadczasowość.

3. Zwierzogród

Choć zasiedlają go zwierzątka i tak wiadomo, że chodzi o ludzi. Niczym w bajkach Ezopa albo Krasickiego, nasi bracia mniejsi idealnie reprezentują typy charakterów. Choć rechoczemy przez cały seans, jest to raczej śmiech przez łzy. „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!”. A Leniwiec to już chyba przejdzie do historii… Po-wo-li przej-dzie…